Většina lidí začne myslet na svůj nový zahradní domek na jaře, když je na nose polechtají první sluneční paprsky a okolí domu i zahrada začnou hrát těmi nejkrásnějšími odstíny zelené. Síla probouzejícího se života nabije každého energií a chutí tvořit a budovat něco nového.
V kontrastu s touto zelenou krásou časného jara je zde ale země po posledních mrazech a bláto. Pokud vám tedy rozmočený, rozbahněný terén dovolí dostat se na pozemek nebo na zahrádku, rozhodně vás může zbrzdit při snaze zpracovat terén pro stavbu zahradního domku. Je několik možností, jaký zvolit podklad pro zahradní domek. Nejčastější volby našich zákazníků najdete ZDE.
Nepodceňte přípravu podloží
Doporučujeme věnovat dostatečnou přípravu podloží, ať svému domku prodloužíte životnost a vyvarujete se nejzávažnějších možných důsledků. Mezi takové můžeme řadit třeba „zkřivení“ celého domku, kdy se najednou nebudou dát otevírat dveře, pnutím dřeva se odtrhnou hlavičky některých šroubů, případně prasknutí či zlomení důležité části konstrukce a následně i možné zhroucení celé stavby. Toto může být důsledek zejména pohybu terénu, takzvané sedání si stavby.
Nedostatečně vyrovnaný terén vede často ke snaze o vyrovnání stavby během montáže, což zpravidla znamená několikanásobnou pracnost a náklady navíc.
Nejčastější typy podloží, jejich výhody, nevýhody a nástrahy
Na začátku celého procesu stavby zahradního domku je dobré zvážit kvalitu podloží místa, kam plánujeme zahradní domek umístit. Jinak se pracuje například s kamenitým podložím a jinak s jílovitou půdou. A úplně jinak s čerstvou „navážkou“ (častý případ nově založených zahrad).
Pro kamenitou půdu většinou platí, že je poměrně pevná, ale těžko se kope a vyrovnává.
Suchý jíl je na tom často podobně, je tvrdý jako beton. Když je promočený, je to bohužel ještě horší. Tehdy se jíl stane zaručeným zdrojem ohromné ”zábavy”. Pokud se chcete bavit, nemůžete to být vy, kdo je na druhém konci lopaty, od které se ne a ne odlepit jílovité bláto.
Pro čerstvě navezenou zeminu doslova platí: „za málo peněz - hodně muziky“. Jinými slovy, ani se nestihnete pořádně zapotit a je za vámi udělaný kopec práce. Stejně jako všude, i tady je velké ALE. Je třeba si dát pozor na velmi pravděpodobné a hlavně velmi nerovnoměrné klesání zeminy pod tíží domku. A to se netýká pouze navezené zeminy, ale i čerstvě nakypřené (poorané / překopané / nahrnuté půdy).
3 hlavní důvody, proč si připravit podklad pro zahradní domek ještě na podzim
Blátivá zahrada
Není horší práce, než při které si musíte dávat pozor kam pokládáte nářadí, kdy si musíte hřebíky a šrouby přesypat do jiné než papírové krabičky, aby se vám nerozmočila a nerozpadla. Kdy si musíte dopředu důkladně promyslet s jakou deskou či hranolem v práci začnete, co budete potřebovat ve druhém a dalším kroku. Pokud si terén připravíte už na podzim, můžete si ušetřit spoustu času a nervů. V některých lokalitách se bavíme klidně i o týdnech, které si ušetříte. Při dobré přípravě se dá podklad pro domek jednoduše připravit v listopadu či začátkem prosince. První mrazy nemusí vadit, neboť než se mráz dostane do země hlouběji než 5 centimetrů, chvíli to trvá.
Zahradní domky jsou na podzim levnější než v hlavní letní sezóně
Pokud si chcete ušetřit nejen čas a starosti ale i peníze, spojte podzimní přípravu terénu s nákupem zahradního domku. Nejen že se na domečky nečeká, ale také lepší ceny s nějakou příjemnou akcí jsou pravděpodobnější, než během hlavní letní sezóny.
Uskladníme vám domek v suchu a teple až do jara
Abychom vám práci co nejvíce ulehčili a ušetřili peníze před novoročním zdražováním, nabízíme vám uskladnění vašeho nového zahradního domku u nás v suchu a pod střechou. Využijte naše skladové zásoby a kupte si domek za "staré" ceny. Stačí nám u objednávky zanechat poznámku s prosbou o uskladnění a domek vám rádi na jaře dovezeme, či rovnou postavíme.