Jaký zvolit podklad pro dřevěný zahradní domek

Vybíráte si svůj vysněný zahradní domek a zároveň byste neradi podcenili podklad? Díky vhodnému podkladu můžete prodloužit životnost zahradního domku, a tak se výběru rozhodně vyplatí věnovat čas. Naši zákazníci nejčastěji zvažují tyto varianty: betonovou desku, betonové patky, zemní šrouby, zámkovou dlažbu nebo „volné“ položení domku na kamenné / štěrkové lůžko. V tomto článku jsme vám shrnuli výhody i nevýhody nejčastějších řešení spolu s odpověďmi na otázky, které by vás k dané variantě mohly napadnout. 

Betonová deska

Pokud má betonová deska základy v nezamrzající hloubce, je jistě ideálním řešením podkladu pro zahradní domek. Asi největší výhodou je její životnost v kombinaci se stálostí a nejjednodušším vyrovnáním do roviny. Hlavní nevýhodou je naopak její vysoká cena. Pojďme se podívat na nejčastější otázky, které nám pokládají zákazníci, jež se pro toto řešení rozhodli.

Za jak dlouho mohou zahradní domek na nově udělanou desku postavit?

Tvrdnutí neboli zrání betonu záleží na více faktorech (vlhkost vzduchu, venkovní teplota, konkrétní směs betonu atd.). Oficiální stavební norma ČSN udává 28 dní pro dostatečné vyzrání betonu pro stavební účely. V případě zahradních domků s podlahovým „žebříkovým“ roštem, kde je váha rozložena na větší plochu, by teoreticky stačilo 14, respektive 15 dní.

Jaký zvolit přesah desky?

Toto je poměrně zapeklitá otázka. Čím více beton přečuhuje, vzniká zde na jedné straně rostoucí riziko zatékání vody pod domek, na straně druhé, čím menší přesah betonové desky, tím větší riziko odštěpení betonového okraje při fixování domku do desky. V tomto případě může pomoci delší doba zrání betonu (28 dní). Stále však platí, že je nutné pečlivě zvážit body pro fixování, aby se deska zbytečně nepoškodila.

Je třeba izolovat dřevo domku od betonu a jak nejjednodušeji to udělat?

Ano, je třeba domek izolovat. Beton přirozeně saje okolní vlhkost a pro dřevo proto může být zdrojem vody. Stejně jako u rodinných domků je i zde ideálním řešením pokrytí celé desky izolací. Nejčastěji se využívá asfaltová izolace. Setkali jsem se však i s řešením, u kterého se pojí slušný efekt odizolování, nízká pracnost a nízká cena. Jedná se o asfaltové pásy (nařezané z běžné asfaltové lepenky), jez jsou podložené pod jednotlivé hranoly dřevěného roštu domečku.

Jaká hloubka je „nezamrzající“?

I tento údaj je závislý na několika faktorech. Kromě jiných je to například složení podloží. V případě kamenitého podloží může za určitých okolností stačit hloubka 60 cm, pro štěrkopísky 80 cm a pro jíl od 120 cm. V tomto případě je asi nejjednodušší zeptat se lokálního stavebníka či projektanta. Jediné, na co bychom chtěli upozornit je, že nezamrzající hloubka má fungovat jako koule kolem bodu, který má být v nezamrzajícím prostředí. To znamená, že pokud by někdo betonoval patku do strmějšího svahu, je třeba se orientovat podle nižšího bodu budoucí patky.

Jak do betonové desky zahradní domek ukotvit?

Nejoptimálnějším řešením je zafixovat zahradní domek do kovové patky / kotvy, která je osazena do desky již během zalévání betonu. Toto řešení však vyžaduje poměrně přesnou a promyšlenou práci. Další možností je fixování domku až do připraveného a vyzrálého betonu. Možností je několik, jednou z nich jsou závitové tyče do chemické kotvy, dále pak kovové úhelníky na hmoždinky atd. Počet fixačních bodů a jejich rozmístění je nejlepší projít se statikem, který má dostatečné informace o místě, kam chcete zahradní domek umístit.

Je potřeba povrch betonu ošetřit?

Možností nátěrů, respektive ošetření povrchu betonu je více. Některý způsob může být dražší, jiný pracnější. Když jsme se na tuto otázku ptali stavebního projektanta, zda je pro něj ošetření povrchu betonové desky určené pro zahradní domek důležité, odpovědí bylo "spíše ne". Široký průzkum mezi projektanty jsme ale nedělali.

Do jakých mrazů se dá ještě betonovat?

Jednoduchým vodítkem je, že nesmí mrznout. Na trhu jsou však dostupné přípravky, které umožňují betonování i v mrazech. Stačí dodržet doporučený postup k danému přípravku.

Betonové patky

Může se jednat o jednodušší a levnější řešení oproti betonové desce s podobnou životností a stabilitou. Řešení betonovými patkami je ideální v místech, kde by byla betonová deska jen těžko možná. Například umístění domku ve svahu, na nerovném terénu... V podstatě se jedná o zabetonované jámy, případně jámy se zabetonovanými kovovými patkami či kotvami pro uchycení hranolů. Stejně jako pro betonové desky, platí i pro patky požadavek nezamrzající hloubky. Proč vlastně? Hlavním důvodem je zamezení pohybů patek (nebo základů), při zamrzání a rozmrzání půdy. Během jarního tání se podloží dokáže zvedat a opět klesat v rozsahu až v desítkách centimetrů. Dovedete si tedy představit, jak by si váš zahradní domek mohl na jaře „zatančit“.

Náklady na realizaci jsou úměrné počtu patek. Jejich počet a rozmístění je třeba stanovit ze strany projektanta či statika. Zrání betonu u betonových patek většinou postačí (minimálně) 48, lépe 72 hodin.

Máme pro vás ale jedno vylepšení, kterým je možné celkový počet patek zredukovat přibližně o 30 %. Vynechání některých patek umožňují takzvané "převazovací hranoly" (hranoly spojující řadu zemních šroubů / vrutů),  kterými můžete například 4 potřebné patky zredukovat na 3. Opět je třeba konzultovat s projektantem či statikem. Pro lepší představu se podívejte na schéma našich nejběžnějších podlahových roštů.

Zemní vruty

Řešení, které je známé zejména těm, kteří kvůli různým stavebně-územním omezením hledají možnost jak nesplnit charakter stavby pevně spojené se zemí. Zde je třeba ověřit si legislativu na konkrétním stavebním úřadě nebo u právníka.

V každém případě se jedná o dobré řešení, za předpokladu, že zvolíte: vhodné rozmístění, vhodný počet vrutů a jejich parametry (velikost). Například pro náš nejčastěji prodávaný domek Papaya s půdorysem 2,5 x 5 metrů, je doporučená délka šroubů 90 cm. Rozhodně se tedy nejedná o subtilní vruty využívané například pro sloupky pletivových plotů.

Zapeklité může být i osazení takto masivních šroubů do země. Pokud je půda sypká, písčitá, nemusí to být žádná věda. Osazovali jsme ale i vrut do jílové půdy a byl to boj. Suchý jíl dokáže být tvrdý jako beton a přestože jsme díru předem předvrtali vrtákem dlouhým až 65 cm, brzy jsme si „vylámali zuby“. Vrutjsme dokázali zavrtat pouze po druhý závit. Na pokraji zoufalství, kdy jsme to už chtěli zabalit, někoho napadlo nalít do předvrtané díry trochu vody. Najednou šly šrouby do země jako po másle. Ani tento fígl však nemusí účinkovat na všechna podloží. V kamenité půdě by voda nemusela pomoci. V každém případě může být jistotou zavolat si profesionála se strojem, který dokáže vruty osadit opravdu dobře a hlavně dostatečně přesně (a kolmo). Zde je však třeba si dobře zvážit náklady.

Zámková dlažba

Pro dřevěný zahradní domek se v zásadě jedná o pevný a většinou dostatečně rovný povrch. Jediným handicapem může být to, že fixování zahradního domku do zámkové dlažby (bez ohledu na to, zda má „kostka“ 10 x 20 nebo 40 x 40 cm) by nemuselo stačit. Jednoduše řečeno, váha o domeček přichycených „kostek“ (volně uložených do štěrku), pravděpodobně nebude taková, aby zamezila tlakům silnějšího větru. Rozdíl je samozřejmě dlažba uložená do betonu, což se provádí zejména v případě parkovišť. Přece jen i zde může být řešením vyndáním části dlažby v bodech, kde byste chtěli domeček ukotvit a vytvořit tam v podstatě betonovou patku. Počet bodů by bylo opět nejlepší projít se stavebním projektantem. Například, pro náš menší domek Myrta s půdorysem 1,25 x 2,5 m by mělo stačit 6 fixačních bodů (v rozích a v polovině delší strany). Pro větší zahradní domek 2,5 x 5 m (naše Papaya, Mango, nebo třeba Rozmarýn), bude počet fixačních bodů určitě třeba větší.

Častokrát je plocha zámkové dlažby u rodinných domů alespoň trochu vyspádována. Rozhodně se tento faktor nevyplatí podcenit a řešit jej až „když na to přijde“. Tento malý detail dokáže řádně zamotat hlavu při snaze vyrovnat podlahový rošt domečku. Pokud byste zvolili zahradní domek bez podlahy (to znamená, že byste potřebovali řešit pouze obvodové stěny domku) situace je mnohem jednodušší. Ale ani v tomto případě to nemusí být „lusknutím prstu“.

Štěrkové lůžko

Jedná se o jednoznačně nejlevnější řešení s několika výhodami. Jak to však bývá, i nevýhodami. V podstatě jde o něco jako velmi mělký „bazének“ s hloubkou přibližně 10 - 15 cm a rozměry dle půdorysu zahradního domku plus přesah, řekněme 10 cm po každé straně. Dno bazénku stačí nahrubo vyrovnat. Osvědčilo se nám také bazének vystlat stavební netkanou geotextilií (častokrát lze koupit na míru a nemusíte kupovat celé balení). Následně se připravený bazének vyplní štěrkem. Podle některých projektantů je třeba toto štěrkové lůžko zhutnit vibrační deskou (většinou se vejde do většího kufru osobního auta a lze jej běžně půjčit v půjčovnách s nářadím),

Určitou „nástavbou“ může být bodově rozmístěná betonová dlažba, která podloží a nadzvedne rošt podlahy. Tím se zajistí větrání dřeva i ze spodku a rozhodně se tím zvyšuje životnost celého zahradního domku. Body pro umístění dlažby můžete nalézt pro každý domek ZDE.

Asi jedna z mála, ale za to zásadní nevýhoda je, že z logiky věci je zahradní domek na takové štěrkové lůžko jen položen. Žádný z projektantů, kterých jsme se na toto řešení ptali. štěrkové lůžko nedoporučoval. Všichni bez výjimky zdůrazňovali potřebu fixování jakéhokoli zahradního domku do země. Je to tedy čistě na zodpovědnosti všech, kdo se takto rozhodnou. Určitě je dobré zvážit povětrnostní podmínky přímo na místě, kde bude zahradní domek stát.

Aby to však nevyznělo celé negativně s otázkou, proč tedy štěrk vůbec zmiňujeme? Faktem je, že stejným způsobem si takto „položili“ svůj dřevěný zahradní domek už stovky klientů. A zatím se k nám nedostala ani jedna informace o tom, že by s tím za ta léta měli nějaký problém. Funkční vychytávkou pro toto řešení může být kombinace štěrkového lůžka s nezbytným počtem betonových patek, o které se domek přichytí. Potřebný počet a rozmístění, může být opět užitečné si projít s projektantem. Stále to však může být jedno z nejlevnějších a zároveň funkčních řešení.

5 tipů od našich zákazníků

  1. Rozhodně k vyrovnání dna bazénku nepoužívejte nakypřenou zeminu. Raději ať je na dně pár nerovností, které lehce vyrovnaná štěrk. Nakypřená zemina si bude pod váhou domečku jednoduše sedat.
  2. Štěrk, nebo lépe řečeno, makadam (tedy lámaný kámen) je vhodný materiál pro vyplnění bazénku. Ani písek, ani říční oblý štěrk vhodné nejsou.
  3. Tloušťku makadamu (frakci), zvolte takovou, aby se vám s kamenem dobře pracovalo - vyrovnávalo a zároveň aby ​​se kámen do sebe dobře „zazubil“. Dobrý kompromisem je frakce cca 1cm.
  4. POZOR na to, abyste z bazénkové jámy skutečně nevyrobili bazén. Pokud tedy bývá váš pozemek pravidelně podmáčen, nebo (například kvůli jílu) vám na pozemku stojí dlouho po dešti voda, zvažte pod zahradní domek jiný typ podkladu.
  5. Obdobné riziko vzniká, pokud je místo určené pro zahradní domek vůči okolnímu terénu v dolince, kam může za dešťů stékat voda z okolí.

Závěrem článku o podkladech pro dřevěný zahradní domek pro vás máme ještě jednu radu, vyplývající z našich zkušeností. Pokud zrovna nemáte hromadou volného času, vždy se nakonec vyplatí využít pro co nejvíce prací mechanismy k tomu určené. Už i malé bagry, mají různé nástavce, včetně vrtáku do země.