Jak postavit zahradní domek v zimě

Jak každý jistě tuší, bez určitých limitů se stavění zahradního domku v zimě neobejde. Z mých zkušeností dávám pár tipů, které vám mohou práci zjednodušit a alespoň trochu zpříjemnit.

Snehovy4

Ošetření dřeva je určitě jedna z nejdůležitějších věcí, které prodlužují životnost celého zahradního domku a jednoznačně přispívají i k dlouhodobé estetice. Ne všechny přípravky k tomu určené je však nutné nanést hned v první fázi stavění domku. Právě zima je období, kdy je výhodnější některé přípravky vynechat, respektive odložit na později.

Impregnaci je naopak důležité aplikovat ještě před samotným postavením či smontováním zahradní stavby. Při aplikaci samozřejmě narážíme na určité limity, ale je třeba si uvědomit, že například u domečků s podlahou se už po postavení domku k některým jeho částem jednoduše nedostanete. Udělejte tedy vše pro to, abyste minimálně rám podlahy a podlahu naimpregnovali ještě před stavbou.

Zmiňovaným limitem pro aplikaci je teplota uváděná výrobcem, většinou se jedná o doporučované rozmezí teplot od 10 do 30 °C. Někteří výrobci mají jako spodní hranici 5 °C. Dle zkušeností zpracovatelů dřeva a mistrů „krovařů“, je však možné dřevo impregnovat již nad bodem mrazu. Velice záleží na vlhkosti dřeva. Čím vlhčí dřevo, tím méně impregnace nasaje, což se s nižší teplotou ještě zhoršuje. Existují také ​​bezbarvé impregnace, které nezkreslují barvu dřeva a následného barevného nátěru.

Nátěry, jako například lazury, mají teplotní limity pro aplikaci 15 až 35 °C. Ideální teplota je 20 až 25 °C a dobře větrané prostředí, což může v zimě být opravdu oříšek. Nátěr (barevný) je proto lepší jednoduše odložit na teplejší počasí, ideálně s mírným vánkem, sluníčkem a kvalitním štětcem, který nepouští chlupy. Spodní část podlahy a její rám není třeba natírat. 

Podklad pro domek, stavíme-li v zimě, by měl být samozřejmě bez sněhu a ještě lépe suchý. Jak však zajistit i nejbližší okolí „stavby“, abyste si nepřenesli bláto či sníh na podklad? Řešením je udělat si pěšinku, například ze starých desek či starého koberce. Nám se osvědčila zahrádkářská geotextilie. Je levná, koupíte ji i v roli s metrovou šířkou a na jaře ji následně můžete využít například do záhonů. Nezapomeňte si ji zatížit, abyste ji při chůzi „netahali“ za sebou. Kromě lepších podmínek pro práci vám geotextilie, alespoň do určité míry, chrání například i trávník. Protože i mírně zamrzlý trávník se při vícenásobném přejetí začne měnit na bláto.

3 tipy, které se vám budou při zimní montáži hodit

  1. Aby vám nezmrzly ruce, zkraťte čas bez rukavic na minimum. Pokud je to možné, přichytněte si šrouby na jednotlivé části domečku předem (bez rukavic). Samozřejmě nemáme na mysli v jednom momentě na všechny části, protože jen stěží se odhadne správné umístění všech šroubů dopředu. Několik částí si takto předpřipravte, následně můžete části spojovat došroubováním i v rukavicích. Protože v rukavicích sejmout šroub, přiložit na správné místo a nenatočit si rukavici při šroubování na šroub, je vážně umění. Řešením může být i odstřihnutí si části ukázováku a prostředníka na levé rukavici (u praváků). 
  2. Pozor, při určité necitlivosti prstů je třeba mít stále na paměti, že se šroub třením ve dřevě zahřívá. Dejte si pozor, ať nemáte po práci na prstech vytetovaný červený závit.
  3. První noc může být užitečné  nechat namontované dveře pootevřené. A to z toho důvodu, že dřevo i samotná dřevostavba trochu pracuje a změna teplot a vlhkosti to jen zvýrazňují. Druhý den jednoduše dveře přizpůsobíte pohodlnému otevírání, aniž byste je museli násilím otevírat nebo demontovat a následně znovu osazovat. V případě, že je střešní krytinou asfaltový šindel, připravte si horkovzdušnou pistoli. V částech, kde bude třeba šindel ohnout (a nezlomit), se vám to bude hodit. 

Práci zdar.
- Michal Zelman,
zakladatel www.nejzahradnidomek.cz